Dr Anna Łosiak jest geologiem planetarnym, pracuje w Polskiej Akademii Nauk. Bada kratery uderzeniowe i procesy zachodzące na powierzchni Marsa. Zajmuje się również różnego rodzaju działalnością popularyzatorską oraz analogowymi misjami marsjańskimi. Początkiem jej działalności edukacyjno-badawczej w dziedzinie geologii planetarnej była praca magisterska na Michigan State University (napisana dzięki stypendium Fulbrighta). Skupiała się na minerałach ewaporatowych wytrącanych w czasie procesów wietrzenia meteorytów antarktycznych. W tym samym czasie uzyskała staż w Lunar Planetary Institute w Houston, gdzie pod nadzorem D. Kringa zajmowała się zjawiskiem kraterów uderzeniowych na Księżycu. Podczas pisania pracy doktorskiej na Uniwersytecie Wiedeńskim (pod kierunkiem C. Koeberla) poszerzyła wiedzę na temat procesów uderzeniowychdzięki badaniom krateru Bosumtwi (średnica 10 km) w Ghanie. Po uzyskaniu doktoratu zdobyła 3-letnie stypendium podoktoranckie w Narodowym Centrum Naukowym (w Polsce) na badania procesów wietrzenia skał na pustyniach lodowych Antarktydy i Marsa. Od 2012 roku przygotowuje i prowadzi analogowe misje marsjańskie; od 2013 roku kieruje zespołem naukowym w Austrian Space Forum. Przez ostatnie dwa lata poza projektami marsjańskimi zajmuje się małymi kraterami uderzeniowymi. Kierowała dwiema ekspedycjami naukowymi do kraterów Kaali, co zaowocowało odkryciem fragmentów węgla drzewnego w materiale wyrzucanym podczas erupcji. Odnalezienie węgla drzewnego przyczyniło się do określenia wieku struktury oraz otworzyło nowe pole do badań.
Gordon Wasilewski: Doktorant w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz inżynier R&D w firmie Astronika. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Space Resources Program w Colorado School of Mines. W firmie Astronika zajmuje się rozwojem nowych technologii oraz wykorzystaniem obecnej wiedzy i produktów firmy w projektach kosmicznych, zarówno tych badawczych jak i lotnych. Firma współpracuje przede wszystkim z Europejską Agencją Kosmiczną. W Centrum Badań Kosmicznych PAN bada proces przepływu ciepła i masy w lodowym regolicie w Permanentnie Zacienionych Regionach Księżyca podczas przyszłego ogrzewania tych depozytów dla potrzeb wydobycia wody. W pracy wykorzystuje zarówno eksperymentalne jak i matematyczne metody symulacji tych zjawisk.
FUTURE SPACE podcast
Temat: Asteroidy i kosmiczne śmieci
Eksperci: Kleomenis Tsiganis – Aristotele University of Thessaloniki oraz Mikołaj Krużyński – POLSA / Adam Mickiewicz University (UAM). Rozmowę prowadził: Paweł Uszyński
Sorosh Shoaie is a Remote Sensing Specialist at VanderSat Dataprovider. He uses Earth observation data, monitor droughts. Why does he like working in the aerospace sector so much? And what was the education path he took, so he could do this work?
Charlotte Pouwels jest inżynierem w Airbus oraz astronautą analogowym. Ukończyła studia w zakresie fizyki stosowanej ze specjalizacją – kosmos i promieniowanie. W ramach pracy dla Airbus wykonuje (nieniszczące) badania paneli słonecznych w środowisku czystym, a także tworzy modele i rysunki 3D (SparkWing).
Charlotte w przyszłości planuje zostać astronautką kosmiczną, w tym celu ukończyła szkolenia nurkowe oraz szkoli się jako pilot. Jako astronauta analogowy uczestniczy w symulowanych misjach astronautów na Ziemi w celu prowadzenia badań na potrzeby przyszłych misji kosmicznych o nazwie EuroMoonMars. Pełni również rolę szefa logistyki.
Kleomenis Tsiganis ukończył Fizykę na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, Grecja. Od 2006 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie, gdzie obecnie zajmuje stanowisko Profesora. Główny obszar badań związany jest z planetologią i inżynierią kosmiczną. Zajmuje się ewolucją układu słonecznego. Jest współautorem Europejskiej Mapy Naukowej dla Astrobiologii. Nagrody, które otrzymał za swoją pracę, obejmują zmianę nazwy asteroidy na „(21775) Tsiganis” przyznaną przez IAU. Jest członkiem Greckiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).
FUTURE SPACE podcast: Obserwacje Ziemi
Eksperci: Klaudia Bielińska – CloudFerro, Jos de Laat – Royal Netherlands Meteorological Institute (KNMI) oraz Sylwia Nasiłowska – CloudFerro. Rozmowę prowadził: Paweł Uszyński.