W ramach cyklu „Space career paths”: wywiad z Marleną Gołofit

Marlena Gołofit – członkini Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, entuzjastka rozwijania talentów w organizacji oraz eksploracji przestrzeni kosmicznej, doradczyni ds. zasobów ludzkich, rekruterka, konsultantka Design Thinking – w rozmowie z zespołem projektu Future Space opowiada o pracy, pasji i sektorze kosmicznym.

  1. Jest Pani specjalistką ds. rozwoju zasobów ludzkich, ale wśród Pani zainteresowań bardzo istotne miejsce zajmuje kosmos. Jak łączy się to z Pani pracą? Skąd się wzięło to powiązanie? Jeżeli nie wynika bezpośrednio z edukacji, to co tak naprawdę zadziałało i sprawiło, że Pani kariera obecnie jest tak silnie połączona z tym obszarem?

Moja zawodowa przygoda z sektorem kosmicznym rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy miałam możliwość koordynacji projektu realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego głównym celem było osiągnięcie możliwie największej prędkości przez zdalnie sterowany łazik do eksploracji Księżyca, testowany w warunkach analogowych (na zdjęciu część Zespołu Projektu RaCER w trakcie realizacji kampanii testowej – zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości PIAP SPACE). Praca z zespołem specjalistów z PIAP Space i PIAP, którzy również dzielili się pasją do eksploracji kosmosu była niezapomnianym i ważnym kamieniem milowym na ścieżce zawodowej.

Pasja do HR oraz Design Thinking narodziła się 8 lat temu, kiedy koordynując project R&D doświadczyłam, jak ważne jest budowanie zespołu, umiejętne zarządzanie kompetencjami, odkrywanie mocnych stron Zespołu.

Praca projektowa, budowanie ścieżek rozwoju, wdrażanie Design Thinking, odkrywanie I pozyskiwanie talentów do organizacji, upowszechnianie wiedzy o eksploracji kosmosu to moje życiowe i zawodowe flow.

A co to jest flow?

Twórcą koncepcji flow jest  Mihály Csíkszentmihályi. Według węgierskiego psychologa flow to stan umysłu, w którym ludzie są tak skupieni podczas danego zadania, że wszystko inne wydaje się znikać (czas, przestrzeń, motywacja zewnętrzna przestaje mieć znaczenie).  Cała uwaga i świadomość stają się w 100%  skupione na wykonywanej czynności. Jak mówi Csíkszentmihályi, „najlepszymi momentami w naszym życiu nie są te, w których jesteśmy bierni i relaksujemy się, nie robiąc nic. Najlepsze mają zwykle miejsce wtedy, gdy gimnastykujemy nasze ciało I umysł niemal do granic możliwości, by ukończyć zadanie, na którym nam zależy. Coś trudnego i wartościowego”.

Z osobami, które kontaktują się ze mną w związku z wyborem czy potrzebą zmiany ścieżki zawodowej,  na początku poszukujemy odpowiedzi na pytania:  Czym jest flow i jak go osiągnąć?

  1. Jakie umiejętności są na tyle ważne, by je rozwijać już w młodym wieku, w perspektywie uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej? Czym przekonamy do siebie pracodawcę?

Decyzje o inicjatywach i projektach, w które angażujemy się w szkole podstawowej, średniej czy na stuadiach są istotnym elementem w świadomym odkrywaniu mocnych stron i często pasji, która później może stać się naszą ścieżką zawodową. Jak mawiał Konfucjusz, „wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.”

Współpraca w ramach funkcjonującego w szkole/ na studiach klubu tematycznego czy stowarzyszenia, w którym można poszerzyć wiedzę w danym obszarze, jest równie ważna jak możliwość doświadczenia pracy zespołowej, pobudzania swojej kreatywności, otwartości na poznawanie tego co nowe, odkrywania swoich talentów.

W trakcie studiów, w szczególności, jeśli myślimy o budowanie ścieżki zawodowej w sektorze kosmicznym, warto czytać branżowe publikacje, uczestniczyć w otwartych wykładach/ spotkaniach, gdzie w ramach networkingu możemy porozmawiać z osobami, którzy już w tym sektorze pracują. ,,Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł” – Robert Kiyosaki. Taką możliwość mamy uczestnicząc m.in w  wydarzeniach w Space Hub czy w warszawskim hubie technologii kosmicznych Cosmic Hub.

Jest również możliwość odbycia praktyk/stażu w firmach działających w branży. Można skorzystać m.in z programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, organizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Honorowy patronat nad programem objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Jakie są najbardziej poszukiwane przez pracodawców kompetencje?

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego na temat przyszłości miejsc pracy 50% wszystkich pracowników będzie wymagało przekwalifikowania do 2025 r. Rozwój technologii, krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów znajdują się na szczycie listy umiejętności, które według pracodawców wzrosną w ciągu najbliższych pięciu lat.

Source: https://www.weforum.org/reports/the-future-of-jobs-report-2020/in-full/infographics-e4e69e4de7

The Report – Link:  http://www3.weforum.org/docs/WEF_Future_of_Jobs_2020.pdf

  1. Jak przygotować się do rozmowy o pracę, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Podzielę sie wybranymi Tips and Tricks przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną.

Rozpoczynając swoją przygodę z rynkiem pracy I potencjanymi Pracodawcami, przygotowując się do pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej, warto zebrać wszystkie informacje dotyczące naszego doświadczenia zdobyte zarówno w szkole jak i na studiach m.in. Jakie projekty udało nam się zrealizować? Jaki rezultat został wypracowany w ramach projektu? Jaka była nasza rola w tym Projekcie/ Inicjatywie? Jakie mocne strone odkryliśmy?  Rozwój w jakim obszarze jest dla nas ważny i dlaczego?

Przed rozmową zapoznajmy się z profilem oraz projektami jakie dana firma realizuje. Przygotujmy sobie odpowiedź na pytanie, dalczego właśnie do tej konkretnej organizacji zdecydowaliśmy się aplikować. Przygotujmy również pytania, które chcielibyśmy zadać pracownikom danej firmy. Spotkanie rekrutacyjne to spotkanie ważne dla obydwu stron. To bezpieczna przestrzeń do zadawnia pytań zarówno dla przedstawicieli danej organizacji jak również Kandydata. To możliwość dopytania o kulturę organizacyjną, o dalszą perspektywę budowania ścieżki kariery. Rekrutacja to proces, po którym obie strony powinny mieć wystarczające informacje, aby podjąć decyzję o współpracy – podobnie jak w negocjacjach dążymy do wypracowania statusu win-win.

  1. Czy w sektorze kosmicznym jest miejsce dla osób spoza obszaru STEM (Science, Technology, Engineering and Math)?

Bardzo interesujące pytanie, które często otrzymuję. Sektor kosmiczny potrzebuje zarówno kompetencji i wiedzy z obszaru STEM, jak również jest w nim miejsce dla całego spektrum innych profesji. Sektor kosmiczny potrzebuje prawników, lekarzy, ekonomistów, architektów, projektantów… to tylko od nas zależy, którą ścieżkę wybierzemy.  Chiaki Mukai (japońska lekarka i astronautka),w 2011 r. w ramach „Messages from Space Explorers”, swoistego przekazu dla przyszłych pokoleń, napisała: „Jeżeli o czymś marzysz, możesz to zrobić”.

„Jaka jest moja wymarzona praca?” “Jaka jest moja wymarzona kariera?” Jeżeli już na wczesnym etapie naszej edukacji będziemy zadawać sobie to pytanie , tym bardziej będziemy pewni w jakie inicjatywy się angażować, co czytać, do jakich grup przyłączać się korzystając z social mediów, w jakich eventach, w jakich szkoleniach on-line/ webinariach (dostępnych również nieodpłatnie) warto wziąć udział.

Dodatkowa inspiracja – Messages from Space Explorers to Future Generations

LINK: https://www.unoosa.org/documents/pdf/outreach/astromessages/mseE.pdf

  1. Wracając do sektora kosmicznego, jak oceniłaby Pani role takich projektów jak Future Space? Ponadto, które z technologii kosmicznych są najciekawsze, które mają największy potencjał z naszej perspektywy?

Projekty takie jak Future Space pełnią istotną funkcję w inspirowaniu młodych ludzi oraz odkrywaniu możliwości jakie stwarza budowanie ścieżki kariery w branży kosmicznej. Dzięki projektowi, młodzi ludzie mogą poznać aktualne projekty które są realizowane przez organizacje działające w Polsce m.in  dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.  Sektor kosmiczny w Polsce dynamicznie się rozwija, firmy obecnie prowadzą działalność w wielu obszarach m. in. automatyka, robotyka, elektronika, mechanika, konstrukcje, łączność i nawigacja (GNSS), wykorzystanie danych satelitarnych, bazy danych optyka i optoelektronika, systemy zasilania i napędy, inżynieria materiałowa,  oprogramowanie kosmiczne: naziemne i pokładowe.  To pokazuje potencjał branży oraz możliwość realizowania swojej pasji  w pracy zawodowej.

Polska Agencja Kosmiczna wydała katalog zawierający informacje o najważniejszych podmiotach krajowego sektora kosmicznego, których działalność koncentruje się na technologiach satelitarnych i kosmicznych. Warto się z nim zapoznać, aby również samemu ocenić potencjał branży.

LINK:https://polsa.gov.pl/images/polski_sektor_kosmiczny_katalog_pl_eng/POGLAD_PAK-KATALOG_PL_small.pdf

A jeżeli dla niektórych osób sektor kosmiczny to nadal science fiction, to warto przeczytać raporty Spinoff, które są publikowane corocznie przez NASA o technologiach/ produktach/ rozwiązaniach które były przeznaczone głównie dla sektora kosmicznego, ale ostatecznie zostały skomercjalizowane do naszego codziennego użytku tu na Ziemii. Od 1976 roku NASA opracowała ponad 2 000 spin-offów – “Here’s more SPACE in your life than you think!”

LINK: https://spinoff.nasa.gov/

„Programy kosmiczne, dzieło setek tysięcy mężczyzn i kobiet przynoszą olbrzymią satysfakcję: człowiek zdaje sobie sprawę, że pomaga torować historii drogę ku cudownej przyszłości” Jeannette Piccard – Pierwsza Kobieta w Stratosferze.

Wywiad przeprowadzili Bartosz Bronikowski, Marcin Mołda i Bartosz Naus, studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Za pracę nad ostateczną wersją materiału, w tym wzbogacenie go ciekawymi odnośnikami do dalszych inspiracji, Polska Agencja Kosmiczna serdecznie dziękuje Pani Marlenie Gołofit.

 

Zdjęcia:

1, 3, 6 – PIAP Space

2 – archiwum prywatne Marleny Gołofit

4, 5 – pixabay.com